Як у Запоріжжі перестали офіційно продавати Mercedes’и та до чого тут бізнесмен з Дніпра

Поділитися:

З березня 2018 року у Запоріжжі перестали офіційно продавати автомобілі одного з найпопулярніших авто-брендів світу – Mercedes-Benz. Генеральний представник Mercedes в Україні, посилаючись на порушення умов контракту, розірвав партнерські стосунки із запорізьким дилером. «Гетьман» вирішив згадати чому у Запоріжжі зникло офіційне представництво німецького автомобільного бренду.

Mercedes-Benz в Україні офіційно представляє структурний підрозділ «УкрАвто» – компанія «АвтоКапітал». Серед інших функцій, що має генеральний партнер німецького бренду – право укладати угоди з автосалонами, які хочуть стати дилерами Mercedes по країні.

Офіційний дилерський центр Mercedes-Benz з’явився у Запоріжжі ще у далекому 2003 році. Тоді «АвтоКапітал» уклала угоду з автосалоном запорізького бізнесмена Олега Кузьменка «Альфа Плюс», який згодом став називатися «АвтоДім Запоріжжя».

Олег Кузьменко – запорізький бізнесмен та політик. У 2014 році підтримував у Запоріжжі «Радикальну партію Ляшка». У 2018 році Кузьменко став очільником запорізького осередку партії «Основа», яку заснував Сергій Тарута, але згодом, за інформацією самої партії, був позбавлений цієї посади. У 2014-му, за інформацією ЗМІ підтримував Сергія Селіна під час процесу призначення губернатора Запорізької області. (Сергій Селін у 2014 році був претендентом на посаду очільника Запорізької області, конкурував з ним тодішній очільник запорізького УМВС Віктор Ольховський. Батько Сергія Селіна Станіслав, у 2000 році був виконувачем обов’язків міського голови Запоріжжя, проте на це прізвище в цій статті варто звернути увагу з іншої причини).

На початку співпраці до запорізького представника не було жодних претензій. Проте з часом автосалон, де реалізовували автівки, перестав відповідати вимогам концерну виробника Daimler AG. До запорізького партнера почали надходити вимоги щодо проведення модернізації приміщення. Проте «АвтоДім Запоріжжя» їх успішно ігнорував близько 10 років, посилаючись на відсутність коштів для проведення робіт.

Одначе у 2015 році ситуація змінилася кардинально – запорізький дилер не просто реставрував наявний автосалон – він переїхав у новеньку будівлю неподалік існуючого салону. Здавалося б, Daimler мав би порадіти успіхам свого партнера, проте німецький бренд у обличчі українського «АвтоКапіталу» таких змін не зрозумів.

Аргумент був простий: як фірма, котра 10 років не могла «назбирати» грошей на поточний ремонт наявного приміщення, змогла переїхати у зведений з нуля автосалон. Варто додати, що відбулося це у розпал кризового 2015-го.

Крім того, представнику Mercedes в Україні здався дивним ще й той факт, що за півтора року структура запорізького дилера була перереєстрована 6 разів – компанію із Запоріжжя запідозрили у зміні фактичного власника, без відома генерального представника. «АвтоДім Запоріжжя» запідозрили у махінаціях та порушенні умов контракту. Угодою, серед іншого, передбачено, що дилер повинен повідомляти про зміни у структурі управління та оприлюднювати особу кінцевого бенефіціара.

«АвтоКапітал» певний час робив спроби «переконати» партнера привести свою діяльність у відповідність до стандартів, однак результату не було жодного. Представник Mercedes в Україні вирішив розірвати партнерські стосунки із запорізьким дилером. «АвтоДім Запоріжжя» таку ініціативу сприйняв не надто натхненно. Компанія подала у суд на Генерального представника Mercedes в Україні з вимогою повернути права на реалізацію автомобілів.

Крім суду, запорізький автосалон вирішив вдатися і до не надто етичних методів боротьби. Як відомо, фактичним власником корпорації «УкрАвто», у яку входить «АвтоКапітал», є Таріел Васадзе. Він разом зі своїм партнером Ярославом Пригарою стали «жертвами» інформаційних випадів з боку запорізького дилера.

Так, 28 травня 2018 року на будівлі автосалону «АвтоДім Запоріжжя»  з’явилися банери із зображеннями власників «УкрАвто» де, зокрема повідомлялося, що «АвтоКапітал» намагається захопити запорізький дилерський центр рейдерським способом, а сам генпредставник Mercedes торгує автомобілями в окупованому Криму. Майже одразу ця інформація почала ширитися і у ЗМІ.

Фото: Заноза

«АвтоКапітал» усі звинувачення заперечив, та подав позов проти запорізького автосалону через удар по ділові репутації. Суд став на бік генерального представника та постановив, що «АвтоДім Запоріжжя» займається «недоброчесною» конкуренцією. Директор автосалону мав сплатити «цілих» 85 гривень штрафу і 352 судового збору та зняти банери.

Слідом за судом «за банери» запорізький дилер програв справу своєму партнеру щодо розірвання угоди про співпрацю, а 15 березня 2019 року стало відомо, що «АвтоКапітал» виграв і апеляцію, яку подав запорізький автосалон, таким чином повністю довівши правомірність рішення про розірвання партнерства.

Після завершення судових процесів, з’ясувалося, що запорізький дилер дійсно порушив умови угоди – таємно змінив фактичного власника. Виявилося, що автосалон, а разом з ним і права на реалізацію Mercedes у Запоріжжі, всупереч умовам договору про співпрацю, фактично відійшли дніпровському бізнесмену Сергію Селіну.

«АвтоКапітал» про цю ситуацію зі зміною власника знали, але, що називається, не могли довести. Протягом розгляду апеляції щодо розірвання партнерських стосунків «АвтоДім Запоріжжя» продовжував переконувати усіх, що автосалон належить Олегу Кузьменку.

Однак, після програшу суду, протягом кількох днів фірма батька Сергія Селіна стала офіційно значитися власником «АвтоДім Запоріжжя», а її кінцевим бенефіціаром – Станіслав Селін, який зареєстрований та проживає у Запоріжжі.

Крім того, «АвтоКапітал» повідомив, що дніпровський бізнесмен із Запоріжжя Сергій Селін, ще у 2016 році звернувся до представника Mercedes в Україні з пропозицією укласти з ним дилерську угоду. Аргументував доцільність цього Селін тим, що разом з партнерами побудував у Дніпрі новий автосалон. Однак від «АвтоКапітала» Селін отримав відмову оскільки у місті уже працювало три авторизованих дилера легкових автомобілів та один з продажу вантажної техніки Mercedes.

Поділитися: