12 людей, які «вироблятимуть» 200 мегават «зеленої» енергії: як працює Приморська ВЕС в Запорізькій області

Поділитися:

«Гетьман» відвідав Приморськ та подивився, як працює одна з найпотужніших вітряних станцій країни.

У Запорізькій області активно розвивається комерційна альтернативна енергетика, в регіоні працюють великі сонячні та вітряні електростанції. Зокрема, General Electric (GE) та LongWing Energy SCA погодили фінансування Запорізької ВЕС – вона стане найбільшою в Україні та п’ятою за розміром у Європі.

Однак одним з основних інвесторів у відновлювану енергетику області є ДТЕК ВДЕ. Зокрема, компанія володіє найбільшою наразі в країні ВЕС – Ботієвською. Вона знаходиться у Приазовському районі. Також енергокомпанія реалізує ще декілька проектів – на Орлівській вітроелектростанції буде зведено 26 вітряків, 9 серпня ДТЕК повідомила, що уже змонтувала половину з усіх вітряків. Планується, що ця ВЕС генеруватиме 380 мільйонів кВт-год на рік.

Крім того, з початку 2019 року у Запорізькій області почали працювати перші вітряки Приморської ВЕС. Відкрити вітроелектростанцію приїхав особисто тодішній президент України Петро Порошенко. Комплектуючі до станції доставляють до морського порту Бердянська. Загалом у ДТЕКу відзначають, що для Приморської ВЕС було задіяно один з найбільших комерційних кредитів в Україні, тільки на 2-гу чергу взяли 90 мільйонів євро.

«Гетьман» відвідав Приморськ та подивився, як працює одна з найпотужніших вітряних станцій країни.

Тетяна Жавжарова (друга праворуч)

Тетяна Жавжарова (друга праворуч)

Німеччина до 2050 року має намір перейти на 100% відновлювальної енергетики. В Україні поки таких глобальних планів немає. Якщо поглянути на енергоринок нашої країни, можна побачити, що відновлювальна енергетика наразі становить близько 2%. Наразі майже 50% електроенергії виробляють АЕС, вугільні близько 38%, – розповідає Тетяна Жавжарова з екологічної організації «Екосенс» після завершення фактчекінг-туру на Приморську ВЕС 16 липня.

Його організували у рамках руху за перехід на 100% відновлювальних джерел енергії. Метою екскурсії було пояснити, що таке відновлювальні джерела енергії, чому світ до них переходить.

Поки їхали до Приморська, за три години не бачили жодного вітряка чи сонячної панелі у селах – коли їдеш Європою їх реально спостерігаєш постійно. Ми бачили велику вітроелектростанцію, їх встановити та заробляти на «зеленому тарифі» мають можливість переважно, так звані, олігархи ,– продовжує Тетяна та додає, що умов для масового встановлення невеликих домашніх електростанції практично немає – відсутні доступні кредити та пільги. Крім того, часто виникають проблеми з підключенням до електромережі.

Екскурсія почалася з офісу електростанції – «хіпстерської» триповерхової будівлі неподалік від моря. Розповідати про роботу об’єкту прийшов головний інженер Артем Попов. Кар’єра фахівця символічна для сьогоднішніх змін в енергетиці: до того, як стати головним інженером Приморської ВЕС, він 5 років відпрацював на тепловій електростанції.

Головний інженер станції Артем Попов

Головний інженер станції Артем Попов

На першому поверсі знаходиться кабінет директора станції та імпровізована кухня, де співробітники можуть перепочити та «обговорити концептуальні питання, не пов’язані з роботою». Другий поверх зайнятий диспетчерською. Вона спроектована за принципом open space. Це зроблено для того, аби робітники краще навчалися та обмінювалися інформацією, – розповів Артем.

Головний у диспетчерській – начальник зміни. Він 12 годин поспіль на 9-ти моніторах стежить за роботою станції та вітропарку, зокрема, оператор може дистанційно вмикати та вимикати турбіни.

У самому офісі станції, на диво, нелюдно – разом з головним інженером вдалося нарахувати 5 осіб. Виявилося що увесь штат станції, разом з керівництвом, налічує всього 12 робітників. За словами Попова,на момент нашого візиту значна частина колектива знаходилася на навчанні. «Підвищення кваліфікації персоналу та навчання для нас зараз є трендом», – розповів головний інженер.

Незважаючи на певну «демократичність» будівлі, об’єкт досить серйозний: до диспетчерської можна потрапити тільки зі спеціальним електронним ключем, а поряд з вітряками встановлені датчики руху, що фіксують (і сповіщають про це спеціалістів з безпеки) навіть переміщення зайців. Але загалом станція не має вигляду неприступної фортеці: ворота відкриті, відсутні турнікети та реєстрація для відвідувачів.

Один з охоронців офісу Приморської ВЕС

Один з охоронців офісу Приморської ВЕС

Приморська ВЕС складається з двох об’єктів – Приморськ-1 та Приморськ-2. На кожному з них працюватиме по 26 вітротурбін. Після завершення будівництва потужність станції становитиме 200 МВТ. Системи та вітряки на станції поставляє General Electric. Також на станції працюють сервісні команди підрядників, вони роблять планове та ремонтне обслуговування, сервісні послуги енергокомпанії оплачує окремо.

За словами головного інженера, плановий строк експлуатації турбін – 20 років, але при правильному обслуговуванні можна використовувати і до 30 років. Після завершення експлуатації турбіни чекає утилізація та переробка, їх забезпечить компанія-виробник, але за це ДТЕКу доведеться заплатити окремо.

Вітряки розташовані на значній відстані від місць постійного перебування людей, найближче приміщення – офіс електростанції. Самі турбіни теж знаходяться на значній відстані одна від одної – це необхідно з технічних причин, аби регулювати об’єми енергії, яку станція видає у мережу.

Деякі турбіни встановлені на полях, з їх власниками енергокомпанії укладала угоди та відшкодовувала вартість ділянки, але, за словами Артема Попова, 80% вітряків встановлені на землі, яка не використовувалася як сільськогосподарська.

Загалом, перед початком зведення станції були проведені громадські слухання за участі місцевих жителів. На станції запевняють, що людей, які були б категорично проти, у населених пунктах неподалік об’єктів не знайшлося, лише окремі жителі «висловлювали аргументи проти».

Щодо перспектив відновлюваної енергетики, головний інженер Приморської ВЕС зазначив, що більш ефективними є все ж вітряки. За його словами сонячні станції надто залежать від режиму світлового дня.

Фото: Олександра Бекірова

Незабаром «Гетьман» також опублікує фоторепортаж Олександри Бекірової з Приморської ВЕС.

Поділитися: